Split payment — od jakiej kwoty obowiązuje i kto musi płacić?
Zobacz, od jakiej kwoty obowiązuje split payment. Dowiedz się, jak wystawić fakturę split payment zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Poznaj ofertę Finansowania Faktur, zarejestruj się i sprawdź usługę
Zaloguj się do Mojego ING i aktywuj usługę
Zaloguj się, wybierz Wnioski –
Nowy wniosek - Aktywuj usługę ING Finansowanie Faktur
Jednym z obowiązków każdego obywatela jest płacenie na rzecz państwa wszelkiego typu podatków. Jednak w przypadku nadpłaty możemy spodziewać zwrotu nadwyżki. Ile czasu trzeba czekać na zwrot podatku oraz VAT-u? Sprawdź w naszym artykule.
Trudno jest wyobrazić sobie obecne czasy bez konieczności uiszczania podatków, a więc w praktyce inwestowania w rozwój państwa oraz otaczającej nas rzeczywistości. Dla wielu osób zobowiązania podatkowe są ważnym i korzystnym elementem codzienności, inne jednak uważają to za zbędny obowiązek i twierdzą, że podatki powinny być dobrowolne lub płacone wyłącznie przez najbogatszych. Oba stanowiska nie zmieniają jednak faktu, że w naszym kraju podatki istnieją i długo się to nie zmieni, a więc należy je zaakceptować i przede wszystkim poznać przepisy prawne, które działają w tej materii na naszą korzyść.
Nie od dziś mówi się, że na świecie są dwie pewne rzeczy – śmierć oraz podatki. Każda osoba zarabiająca pieniądze, a więc zarówno obywatele prowadzący działalność gospodarczą, jak i pracujący u kogoś na umowie o pracę, zleceniu lub w ramach innego tytułu, jest zobligowana do dorzucania swoich „kilku złotych” do wspólnej kasy. Większość z nas nie odczuwa jednak tego ciężaru, ponieważ podatki odprowadza pracodawca. Nieco większą styczność z obliczaniem tych zobowiązań, a później ich przelewem na konto urzędu skarbowego mają przedsiębiorcy, którzy zgodnie z prawem mogą co prawda dokonywać optymalizacji podatkowej, ale od obowiązku tego całkowicie nie uciekną.
Obowiązkowe świadczenie podmiotów na rzecz państwa dotyczy każdego z nas, z tym jednak zastrzeżeniem, że należy dokonać podziału na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), a także podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Każda z tych danin regulowana jest w nieco inny sposób, przez odmienne akty prawne. W wielu przypadkach inny jest także sam proces obliczania tych zobowiązań i możliwości, jakie polski prawodawca daje podatnikowi w kwestii zmniejszenia podstawy opodatkowania. W pierwszej kolejności pokrótce omówimy podatek uiszczany przez osoby fizyczne, czyli wspomniany już PIT. Dotyczy on właścicieli firm, ale także wspólników spółek osobowych oraz spółki cywilnej. Istnieje kilka form opodatkowania, w tym na zasadach ogólnych (17% lub 36% przy dochodach wyższych niż 85 528 zł), liniowo (19%), ryczałtowo (stawka ustawowa według danego rodzaju działalności) oraz za pomocą tzw. karty podatkowej (każdy indywidualnie). Zaliczkę na PIT przelewa się co miesiąc lub kwartalnie do 20. dnia lub w przypadku karty podatkowej do 7. dnia następnego miesiąca.
Podatek CIT dotyczy natomiast wszystkich osób prawnych określonych w przepisach. Każda tego typu opłata musi zostać przekazana na konto właściwego ze względu na adres siedziby podmiotu gospodarczego urzędu skarbowego. Obecne stawki podatku od osób prawnych wynoszą 9% albo 19%. Z niższą mamy do czynienia w sytuacji, gdy przychody osiągnięte przez podatnika w roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro przeliczonej na złotówki według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego. Podobnie jak w przypadku podatku PIT podstawą do obliczenia wielkości świadczenia jest uzyskany dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.
Bardzo często dochodzi do tego, że osoba fizyczna lub prawna wpłaci w trakcie roku większy podatek, niż powinna. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy w kolejnych miesiącach roku koszty jej działalności są na tyle wysokie, że przekraczają zobowiązania podatkowe z tytułu uzyskiwanego dochodu. Wiele podmiotów gospodarczych optymalizuje w ten sposób wielkość daniny, co skutkuje tym, że należy im się zwrot podatku, który niejako nadpłacili. Pamiętajmy, że w pierwszych miesiącach każdego roku składamy do urzędu skarbowego stosowne deklaracje podatkowe, które czarno na białym wskazują nasze zobowiązania wobec państwa. Wówczas urzędnicy kontrolują poprawność merytoryczną i rachunkową złożonych zeznań podatkowych i jeśli zachodzi taka konieczność podejmują decyzję o zwrocie podatku. Kluczowym pytaniem pozostaje jednak termin zwrotu podatku. Przyjrzyjmy się tej kwestii.
Ile trzeba czekać na zwrot podatku – tego rodzaju wątpliwości ma co roku wielu przedsiębiorców, którzy wykazali w deklaracji nadwyżkę.Każdy chciałby oczywiście otrzymać należne mu pieniądze w jak najkrótszym czasie od dostarczenia fiskusowi deklaracji podatkowej, ale w praktyce nie jest to tak prosty i szybki proces. Nie oznacza to bynajmniej, że pytanie o to, kiedy zwrot podatku dochodowego, jest pozbawione sensu. Organy skarbowe muszą bowiem działać według przepisów ustawowych, a te dokładnie wskazują na różnego typu terminy, który należy się trzymać.Jak się okazuje, urząd musi dokonać zwrotu podatku do 45 dni dla deklaracji składanych elektronicznie po 15 lutego, a 3 miesiące dla zeznań składanych w innej formie. Termin ten wydłuża się, jeśli podatnik dokonał korekty deklaracji.
Drugim rodzajem opodatkowania, który dotyczy wielu przedsiębiorców, jest podatek od towarów i usług (VAT). Dochodzi tutaj do pewnego dualizmu, a mianowicie istnieje podatek należny oraz naliczony.Należny VAT dotyczy każdej sprzedaży i to właśnie to świadczenie należy przesłać do urzędu skarbowego. Podatek naliczony VAT natomiast jest związany z zakupami, jakie wykonujemy w ramach prowadzonej działalności i stanowi podstawę do pomniejszenia zobowiązania wobec państwa. Pamiętajmy jednak, że podatek mogą odliczyć tylko czynni VAT-owcy.
Ile zwrotu podatku należy się przedsiębiorcy oraz na jakich zasadach dokonać obliczeń? Naliczony podatek VAT przysługuje podmiotowi gospodarczemu w chwili otrzymania faktury, a nie w momencie jej wystawienia przez sprzedawcę.Świadczenie to można odliczyć przez dwa kolejne okresy rozliczeniowe, a więc w przypadku opodatkowania miesięcznego – dwa następne miesiące, a kwartalnego – dwa kwartały.
Ustawodawca wskazuje na kilka możliwych terminów zwrotu podatku VAT.Standardowy okres dotyczący większości transakcji wynosi 60 dni od złożenia zeznania podatkowego. 180 dni to termin wydłużony, który może wystąpić w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym wykazano wyłącznie koszty, bez przychodu z tytułu sprzedaży towarów lub świadczenia usług.Wówczas organ podatkowy musi dokonać dodatkowych czynności kontrolnych.
Usługa ING Finansowanie Faktur (Mikrofaktoring) została uznana najlepszym zdalnym produktem faktoringowym w Europie w 2024 r. podczas corocznej gali WOA.digital. Uznanie kapituły konkursu zyskały wygodne procesy rejestracji i zlecania faktur do finansowania, wniosek online wraz z szybką, zautomatyzowaną decyzją oraz szeroki zakres funkcjonalności dostępnych w aplikacji. Dodatkowo integracja ING
Podczas corocznej konferencji CEE SME Banking Club ING Finansowanie Faktur zostało uznane za najlepszy digital faktoring dostępny na rynku Europy środkowo-wschodniej, adresujący potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.
Atrakcyjny limit finansowania, rabat do 30% za regularne korzystanie, finansowanie faktur wystawionych zarówno w PLN, jak i w EUR – to tylko niektóre zalety nowoczesnego faktoringu dla małych firm. Sprawdź, kto może skorzystać z tej usługi i jakie są limity finansowania. Na czym polega faktoring dla małych firm Faktoring dla małych
W dobie powszechnej globalizacji polskie firmy – także te najmniejsze – coraz chętniej otwierają się na dokumentowanie transakcji w walucie europejskiej. W zachowaniu płynności finansowej pomoże im finansowanie faktur w euro. Na czym polega taka usługa i jakie korzyści dane mikroprzedsiębiorcom? Otwarcie na euro to koniec pewnej ery Euro jest bardzo wygodą
Zamów kontakt, a wkrótce do Ciebie oddzwonimy.
Poznaj ofertę Finansowania Faktur, zarejestruj się i sprawdź usługę
Zaloguj się do Mojego ING i aktywuj usługę
Korzystasz z ING Business? Zaloguj się, wybierz Wnioski – Nowy wniosek - Aktywuj usługę ING Finansowanie Faktur
Wyślij nam fakturę do sfinansowania, a my przedstawimy Ci dedykowaną ofertę.