Czym jest finansowanie faktur?

Czym jest finansowanie faktur?

Udzielenie tzw. kredytu kupieckiego to w wielu branżach warunek rozpoczęcia współpracy. Jednak długie oczekiwanie na płatności od kontrahentów może wpłynąć negatywnie na płynność finansową przedsiębiorcy. Rozwiązaniem okaże się finansowanie faktur na dobrych warunkach.

Finansowanie faktur, czyli faktoring dla firm

Faktoring to rozwiązanie, które od lat dobrze znają i z którego korzystają duże firmy. Uproszczając, usługa taka polega na wykupie faktur od faktoranta (przedsiębiorstwo) przez faktora (bank lub inny podmiot gospodarczy). Usługa taka pozwala w szybki sposób odzyskać zamrożone środki na fakturach w terminami płatności 30, 60, a nawet 90 dni (źródło: https://finansowaniefaktur.pl/).

Finansowanie faktur to lepsza alternatywa dla pożyczek i kredytów firmowych, po które często sięgają przedsiębiorcy, gdy tracą całkowicie źródło finansowania bieżących wydatków. W przeciwieństwie do innych usług bankowych, faktoring nie wymaga badania zdolności kredytowej, czasochłonnej weryfikacji, jest też korzystniejszy pod względem kosztów. W ING Finansowanie Faktur obsługa pierwszego dokumentu jest darmowa, a przy regularnej współpracy usługobiorca może liczyć aż na 30% rabatu.

Kiedy finansowanie faktur ma sens

W niektórych branżach wystawianie faktur z długim terminem płatności jest standardem, a próba wymuszenia na kontrahencie zmian w tym zakresie spotyka się z niechęcią. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w branży budowlanej. Na przykład producent sprzedaje materiały budowlane hurtowni, skąd trafiają one na inwestycje. Ze względu na czas realizacji budów długie terminy okazują się koniecznością. Właśnie dlatego producenci są częstymi klientami banków świadczących usługi finansowania faktur. Podobnie w branży transportowej czy szeroko pojętej branży handlowej.

A co z małymi podmiotami? One również tracą płynność finansową, gdy kontrahenci zwlekają z uregulowaniem zobowiązań. Często też działają w branżach wymagających długich terminów płatności. Załóżmy, że firma cateringowa świadczy usługi dla przedszkoli i szkół. Placówki te wymagają np. 30-dniowych terminów płatności. Tak długie oczekiwanie na należności może sprawić, że firma nie będzie miała środków na zakup żywności. W rezultacie obniży jakość usług i straci klienta. Na szczęście finansowanie faktur jest dziś znacznie bardziej elastyczne niż kiedyś. Dlatego nawet takie małe firmy mogą z niego skorzystać. Formalności w nawiązaniu współpracy z ING trwają maksymalnie jeden dzień, a cała obsługa odbywa się online.

Zamiast czekać na problemy

Faktoring nie jest usługą zarezerwowaną dla podmiotów, które już zmagają się z problemami w zakresie płynności finansowej. Oczywiście dla takich firm usługa finansowania faktur może być ratunkiem i jest do nich jak najbardziej skierowana. Jednak w czasach obecnych trudności gospodarczych wielu przedsiębiorców poszukuje usługi faktoringowej na atrakcyjnych warunków już od samego początku.

ING Finansowanie Faktur nie ogranicza usług tylko do „swoich” klientów – oferuje faktoring klientom wszystkich banków. Cała procedura przesyłania dokumentów i uzyskiwania środków przelewem jest błyskawiczna i bardzo prosta. Warto też wspomnieć o możliwości odliczenia kosztów faktoringu od podatku.

Czytaj także