ING Finansowanie Faktur

Faktoring a kredyt - różnice, wady i zalety

15-03-2022 | 4 minut

Przedstawiamy historię Zbigniewa, który poprawił płynność finansową w swojej firmie wybierając faktoring zamiast kredytu. Jakie zalety faktoringu okazały się kluczowe? Czytaj dalej, by sprawdzić wady i zalety obu rozwiązań.

Zbigniew rok temu postanowił spełnić swoje marzenie i otworzyć firmę budowlaną. Mimo wieloletniej pracy w tym zawodzie, nie zdawał sobie sprawy z wielkości problemów charakterystycznych dla tej branży. Największym okazała się nieterminowość, z której wynikał brak płynności finansowej. Podczas gdy przed Zbigniewem stało zadanie zakupu materiałów budowlanych, odzieży ochronnej oraz sprzętu budowlanego, jego kontrahenci wymagali długich terminów płatności.

Wymagania kredytowe a zalety faktoringu

Zbigniew głowił się jak to pogodzić, obawiał się że jedynym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu, którego unikał jak ognia. Wiedział, że kredyt jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które mają wieloletni staż oraz odpowiednią zdolność i historię kredytową. Miał świadomość, że aby złożyć wniosek kredytowy, niezbędne będą: dokumenty rejestrowe firmy, wyciągi z kont bankowych, deklaracje podatkowe i zeznanie o wysokości uzyskanych przychodów. Kompletowanie dokumentów to często spore wyzwanie dla przedsiębiorcy, który potrzebuje szybkiego i łatwego dostępu do gotówki.

Pewnego dnia Zbigniew, podczas powrotu do domu, spotkał swoją koleżankę Zofię. Przechodząc od słowa do słowa opowiedział jej o swoich zmartwieniach. Zofia trzy lata temu otworzyła hurtownię z kwiatami (i mimo zupełnie innej branży) spotkała się z podobnymi problemami. Głównie kontrahentami Zofii były mniejsze sklepy, jednak udało jej się zdobyć kilku grubszych graczy na rynku kwiatowym, niestety wymagali oni długich terminów płatności. A za co w takiej sytuacji Zofia zapłaci za nowe dostawy kwiatów, odżywki i wypłaty dla pracowników? W ręce Zofii wpadła pewna kusząca oferta finansowania pierwszej faktury za 0 zł. Zofia zgłębiła działanie faktoringu orazmikrofaktoringu i uznała, że jest to rozwiązanie idealne dla niej.

Napis faktoring na kostce

Faktoring – opis procesu

Cały proces przebiegał online. Dzięki temu Pani Zofia nie musiała podpisywać umów i kompletować dokumentów, a pieniądze za fakturę otrzymała bez wychodzenia z domu. Aby uruchomić usługę, wystarczył przelew na 1 zł z rachunku firmy i adres poczty mejlowej. Po krótkiej rejestracji mogła w szybki sposób finansować swoje faktury. Do dzisiaj Pani Zofia regularnie korzysta z finansowania faktur. Gdy Pan Zbigniew usłyszał historię Pani Zofii stwierdził że też przetestuje takie rozwiązanie, szczególnie że za sfinansowanie pierwszej faktury nic nie zapłaci. Za każdą kolejną fakturę finansowaną na stroniefinansowaniefaktur.pl naliczana jest tylko jedna prowizja, która zaczyna się od 1% – a jej konkretną wartość jest szacowana poprzez kalkulator dostępny na stronie:

Koszt finansowania kolejnych faktur możesz sprawdzić nakalkulatorze

W przypadku kredytu koszty wyglądałyby zupełnie inaczej. Zbigniew musiałby sprawdzić, co tak naprawdę składa się na całkowity koszt kredytu. Banki często naliczają jednorazowe opłaty, np. prowizję za udzielenie kredytu czy opłatę za obowiązkowe ubezpieczenie. Do kosztów kredytu zaliczają się też odsetki. W tym przypadku powinniśmy sprawdzić, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne.

Na koniec każdego miesiąca Zbigniew otrzymuje fakturę VAT za finansowanie w danym okresie. Zbigniew przekazuje ją do swojej księgowości, która może rozliczyć tę fakturę jako koszt uzyskania przychodu w jego firmie.

Napis raty ułożony z liter

Zobowiązanie kredytowe - wymagania

W przypadku kredytu, każda umowa kredytowa reguluje sposób spłaty w harmonogramie. Raty musisz wpłacać na rachunek, który znajdziesz w umowie. Spłata może być też automatyczna – wtedy bank sam pobiera pieniądze z Twojego konta. Jeszcze innymi sposobami spłaty jest wpłata gotówki w oddziale banku lub przekaz pocztowy. Sposobów na spłatę kredytu jest kilka. Jednak w każdym przypadku musisz zapewnić odpowiednią kwotę na koncie firmy. A to może kolidować z innymi, często nagłymi wydatkami firmy (zakup towarów, wynagrodzenia, zobowiązania podatkowe).

Korzyści i zalety faktoringu

Pierwszą zaletą faktoringu jest to, że za faktury finansowane w naszym serwisie płacą Twoi kontrahenci. Realizują oni przelew bezpośrednio na rachunek cesji ING Bank Śląski S.A. Dzięki temu nie musisz się martwić, że saldo na koncie firmy uszczupli automatyczna spłata raty. Dodatkowo nasi eksperci dopilnują, by faktura została opłacona dzięki monitoringowi jej terminowej spłaty przez kontrahenta. To rozwiązanie szczególnie chwalą klienci finansowaniefaktur.pl – już nie muszą troszczyć się o opóźnienia w płatnościach. Dzięki temu znajdują czas dla siebie i na rozwój swojego biznesu.

Kto może skorzystać z finansowania faktur?

 • Firmy z co najmniej 6 miesięcznym stażem działalności (Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, Małe i Średnie Przedsiębiorstwa oraz Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością i Akcyjne).
 • Firmy rozliczające się z kontrahentami wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności.

Najważniejsze kryteria do spełnienia:

 • Zarówno Ty, jak i Twój kontrahent nie możecie być wpisani do baz dłużników (np. BIG, KRD).
 • Nie musicie być klientami ING.
 • Termin płatności na fakturze od 7 do 90 dni.
 • Kwota brutto faktury jest wyższa niż 250 zł.

Jakie są zalety faktoringu?

 • Pierwszą fakturę sfinansujesz za darmo –100% wartości faktury znajdzie się na twoim koncie, bez żadnych ukrytych opłat i prowizji.
 • Czas –na pieniądze nie musisz długo czekać. Przelew na konto otrzymasz nawet w dniu wystawienia faktury, bez zbędnego oczekiwania.
 • Większą konkurencyjność –dzięki oferowaniu odroczonych terminów płatności możesz łatwiej pozyskiwać nowych klientów.
 • Płynność finansową –zyskujesz pieniądze na bieżące wydatki (zakup towarów i produktów, wynagrodzenia, zobowiązania podatkowe, składki ubezpieczeniowe, rachunki) i rozwój firmy.
 • Wszystko załatwisz przez Internet –bez konieczności wychodzenia z domu lub biura.
 • Przejrzyste zasady –bez żadnych papierowych umów i zbędnych formalności, po krótkiej rejestracji zlecasz do finansowania faktury w dogodnym dla Ciebie momencie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? – Skontaktuj się z nami!

Nasi doradcy czekają na Twoje pytania od poniedziałku do piątku między 8:30 a 16:30 pod numerem telefonu 32 357 47 25 i adresem e-mail finansowaniefaktur@ing.pl

Zespół finansowaniefaktur.pl

Zamień szybko fakturę na pieniądze

Przetestuj nasz system.
Sfinansuj pierwszą fakturę.