ING Finansowanie Faktur

Faktoring odwrotny – co to jest i na czym polega?

15-03-2022 | 2 minut

Faktoring odwrotny zwany też odwróconym jest jednym ze sposobów finansowania przedsiębiorstwa. Dzięki niemu firma może stale się rozwijać i nie myśleć o terminowym regulowaniu zobowiązań względem swoich kontrahentów. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polega faktoring odwrotny i czym różni się od swojej klasycznej postaci.

Płynność finansowa pozwala przedsiębiorcom na normalne funkcjonowanie. Nie zawsze jednak jej utrzymanie staje się możliwe. Kilkutygodniowe terminy zapłaty za wystawione faktury sprawiają, że przedsiębiorcy zamrażają swoje środki finansowe, które nierzadko okazują się potrzebne do pokrycia bieżących kosztów. Problem z zatorami płatniczymi można jednak wyeliminować za pomocą faktoringu zarówno klasycznego, jak i odwróconego.

Faktoring odwrócony — definicja

Faktoring odwrócony bardzo często nazywany jest faktoringiem dłużnym. Dlaczego? Przedsiębiorstwo, które korzysta z faktoringu odwróconego, wskazuje faktorowi swoich kontrahentów, którzy np. zaopatrują go w potrzebne produkty czy usługi. Następnie należności z tytułu wystawionych faktur, opłaca faktor, czyli firma faktoringowa. W ten sposób zaciąga się zobowiązanie, które zostanie przez niego uregulowane dopiero w określonym czasie

Faktorant, czyli w tym wypadku wspomniane przedsiębiorstwo musi w późniejszym okresie spłacić kwotę wykupu powiększoną o odsetki. Dzięki temu może on otrzymać od razu większą ilość usług, za które nie musi bezzwłocznie płacić.

Schemat działania faktoringu odwrotnego

Chcąc lepiej zrozumieć schemat działania faktoringu odwróconego, posłużymy się przykładem.

Cukiernia, która sprzedaje rogaliki maślane, potrzebuje pięciu składników do ich upieczenia: masła, mleka, drożdży, mąki i cukru. Składniki te dostarczane są przez różnych dostawców. Firma aktualnie nie może pozwolić sobie na uregulowanie należności, a brak płatności sprawi, że kontrahenci nie dostarczą potrzebnych produktów na czas. Cukiernia decyduje się więc podpisać umowę faktoringu odwróconego. Faktor płaci dostawcom za dostarczone towary, a następnie czeka na zwrot należności od cukierni. Dzięki temu cukiernia może nadal funkcjonować i sprzedawać swoje produkty, a kontrahenci otrzymali zapłatę od razu.

Faktoring klasyczny a faktoring odwrotny — różnice

Odwrócony faktoring — niebieski segregator z napisem factoring

Faktoring odwrócony często mylony jest z klasycznym faktoringiem. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych różnic, które występują pomiędzy tymi usługami.

Tabela porównująca faktoring klasyczny i odwrócony

Chcesz dowiedzieć się więcej? – Skontaktuj się z nami!

Nasi doradcy czekają na Twoje pytania od poniedziałku do piątku między 8:30 a 16:30 pod numerem telefonu 32 357 47 25 i adresem e-mail finansowaniefaktur@ing.pl

Zespół finansowaniefaktur.pl

Zamień szybko fakturę na pieniądze

Przetestuj nasz system.
Sfinansuj pierwszą fakturę.