Indywidualny rachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 roku - kto musi go mieć?

Sprawdź, czy nie musisz mieć indywidualnego rachunku podatkowego

Indywidualny rachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 roku - kto musi go mieć?

Od początku tego roku osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą, a także wszelkie osoby prawne, mogą opłacać zobowiązania podatkowe za pomocą jednego rachunku. Tak zwane mikrokonto podatkowe ma być odpowiedzią na potrzeby świata biznesu i znacznie usprawnić obrót finansowy pomiędzy podmiotami gospodarczymi a urzędami skarbowymi. Kto musi korzystać z mikrorachunku podatkowego i na jakich zasadach?

Obecnie każdy z nas ceni sobie wygodę i oszczędność czasu, szczególnie jeśli chodzi o sprawy urzędowe. Z tego powodu polski ustawodawca wychodzi naprzeciw wymaganiom przedsiębiorców, którzy na co dzień muszą mierzyć się z szeregiem formalności i pamiętać o wielu kluczowych dla prowadzenia interesów sprawach. Jednym z rozwiązań ułatwiających życie mają być właśnie mikrorachunki podatkowe, dzięki którym nie tylko dokonuje się płatności, ale przy ich pomocy można także zarządzać wszelkiego rodzaju zaległościami podatkowymi, a nawet zwrotami.

Znak z napisem mikrorachunek podatkowy

Czym jest indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy to nic innego jak indywidualne i przypisane do danego podatnika konto, na które uiszcza wszelkie opłaty skarbowe, w tym z tytułu naliczonego podatku.Z rachunków tego typu korzystają także pracodawcy, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), osób prawnych (CIT) oraz podatek od towarów i usług (VAT). Mikrokonta działają w naszym kraju od 1 stycznia 2020 roku. Za ich wdrożenie i prawidłowe funkcjonowanie odpowiadają Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Celem indywidualnych rachunków jest uproszczenie rozliczeń podatkowych, a także usystematyzowanie transakcji finansowych każdego z posługujących się takim kontem podatnika. Dzięki temu wszystkie niezbędne dane gromadzone są w jednym miejscu, co pozwala na szybsze sprawdzenie wszelkich nieprawidłowości zgłaszanych przez samego podatnika, jak i organy skarbowe.

Dla kogo indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Zanim wprowadzono mikrorachunki podatkowe, każda osoba zobowiązana wobec państwa do opłacenia podatku, musiała wykonywać kilka przelewów, uiszczając każdą z danin na inne konto.Mikrorachunek dla kogo tak naprawdę został stworzony?Przede wszystkim należy podkreślić, że resort finansów wygenerował indywidualny rachunek każdemu podatnikowi, który posiada NIP lub PESEL. W praktyce oznacza to więc, że właścicielami osobistego mikrorachunku są wszyscy Polacy, a więc także ci, którzy nie uiszczają jeszcze żadnych podatków.Posiadanie tego typu mikrokonta jest w pełni darmowe, dlatego nie każdy zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Warto jednak poznać wszystkie niezbędne informacje związane z tym rozwiązaniem, ponieważ mogą się one przydać w przyszłości.

Jakie podatki i opłaty wpłaca się na indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Zgodnie z przyjętymi, po wprowadzeniu mikrorachunków, normami prawnymi, każdy z nich może przyjąć zobowiązania podatkowe z kilku tytułów. Na konto to należy przesłać podatek PIT, CIT oraz VAT. Jak informuje samo ministerstwo, pozostałe podatki, czyli np. akcyza, PCC, wpłaca się tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe właściwych urzędów skarbowych. Na dotychczasowych zasadach działa także podatek rozliczany w ramach karty podatkowej oraz VAT-14 i VAT w imporcie. Ponadto nie zmienia się sposób płatności za mandaty karne, które należy nadal opłacać według starych reguł, czyli na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego – jak sprawdzić?

Każdy podatnik może samodzielnie sprawdzić numer swojego mikrorachunku. W tym celu trzeba wejść na stronę podatki.gov.pl i skorzystać ze znajdującego się tam generatora.Mikrorachunek 2020 jest dostępny o każdej porze, a więc nie należy obawiać się, że go nie odnajdziemy i nie będziemy mogli przelać środków finansowych w wymaganym terminie. Poza tym numer indywidualnego konta można sprawdzać wielokrotnie, nie ma tutaj żadnych limitów, co oznacza, że nie musimy go nigdzie zapisywać. Mikrorachunek dla osoby fizycznej rządzi się dokładnie tymi samymi prawami jak w przypadku osób prawnych.

Grafika, która pokazuje jak wygląda mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy – jak wygląda?

Numer indywidualnego konta podatkowego jest zawsze taki sam i zostaje na stałe przypisany do danej osoby fizycznej lub prawnej. Aby go poznać należy podać swój PESEL lub NIP.Warto zaznaczyć, że wygenerowanie numeru nic nie kosztuje i odbywa się wyłącznie na rządowej stronie. Nie trzeba także wysyłać żadnych wiadomości mailowych czy potwierdzać jakichkolwiek informacji poprzez SMS lub telefonicznie. Z tego powodu jest to bardzo wygodne i łatwe w obsłudze rozwiązanie, które zapewnia podatnikowi pełną swobodę oraz bezpieczeństwo jego danych. Numer każdego mikrorachunku składa się z 26 znaków, w tym sumy kontrolnej, numeru rozliczeniowego jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikatora podatkowego.

Indywidualny mikrorachunek podatkowy – czy jest obowiązkowy?

Od początku bieżącego roku każdy podatnik jest zobligowany do korzystania z indywidualnego mikrorachunku.Poprzednie konta, na które wpłacano należności podatkowe działały bowiem tylko do końca poprzedniego roku. Obecnie nie ma więc innej możliwości zapłaty podatku niż przelanie środków właśnie na przypisane do siebie mikrokonto, o czym warto pamiętać, ponieważ w przypadku przesłania pieniędzy pod dawne numery, musimy liczyć się z tym, że nie trafią one do adresata, a co za tym idzie – podmiot będzie posiadać zaległość podatkową.

Mikrorachunek podatkowy a zaległości podatkowe

Może zdarzyć się tak, że podatnik posiada na swoim koncie zaległości względem fiskusa. W takich okolicznościach konieczne jest dokładne opisanie tytułu przelewu, w tym zaznaczenie, który konkretnie podatek chcemy zapłacić. W przeciwnym razie urząd skarbowy zakwalifikuje wpłatę na poczet najwcześniejszych zaległości. Kwestie te dokładnie reguluje Ordynacja podatkowa, a w szczególnych sytuacjach można wnioskować do fiskusa o indywidualną interpretację lub wyjaśnienia związane z przelewem środków na swój mikrorachunek.

Zwrot podatku a indywidualny mikrorachunek podatkowy

Nadpłata podatku PIT, CIT lub VAT podlega zawsze zwrotowi na określonych w przepisach zasadach. Dotychczasowy model postępowania nie zmienił się na skutek wprowadzenia mikrorachunków podatkowych. Zwrot podatku wciąż bowiem kierowany jest przez organy skarbowe na rachunek bankowy wskazany przez przedsiębiorcę w formularzu CEIDG-1 lub NIP-8, a także na specjalny rachunek VAT działający na podstawie systemu split payment.

Czytaj także