Jakie zastosowanie ma faktoring online?

Jakie zastosowanie ma faktoring online?

Długie oczekiwanie na uregulowanie należności przez kontrahentów to zmora niejednej firmy. Rozwiązaniem, kierowanym w dużej mierze do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jest faktoring online. Czym różni się taka usługa od tradycyjnego finansowania faktur?

Faktoring online – odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców

Usługa faktoringowa skierowana jest do firm wystawiających faktury z długim terminem płatności. Oczekiwanie – czasem nawet 90-dniowe – na zapłatę może poważnie zachwiać płynnością finansową zarówno małego, jak i dużego podmiotu. Ujmując rzecz w skrócie, faktoring to finansowanie faktur. W tym modelu współpracy faktor, czyli najczęściej bank, wykupuje nieprzeterminowane faktury od faktoranta (przedsiębiorcy). Dzięki temu firma kosztem pewnej prowizji dla faktora uzyskuje swoje pieniądze praktycznie natychmiast.

W dobie powszechnej cyfryzacji i rosnących potrzeb związanych m.in. z szybkim uzyskaniem środków, pojawiła się potrzeba nowego modelu zawierania umów pomiędzy bankami a przedsiębiorcami. Odpowiedzią na taką potrzebę jest faktoring online.

Tradycyjny faktoring a faktoring online

Jak wskazano na stronie https://finansowaniefaktur.pl/ , faktoring online pozwala na załatwienie wszystkich formalności zaledwie w jeden dzień. Jak sama nazwa wskazuje, cały proces odbywa się online – zdalnie, bez konieczności umawiania spotkań w placówce banku. To cecha, która najbardziej odróżnia faktoring online od tradycyjnego zawierania umów faktoringowych, które jeszcze do niedawna zarezerwowane było dla największych podmiotów – dużych koncernów z historią i wysoką zdolnością kredytową.

Faktoring online działa nie tylko szybciej, ale też prościej niż tradycyjny. Wyjście naprzeciw potrzebom małych firm wymagało bowiem zminimalizowania formalności, a co za tym idzie także ograniczenia wymagań stawianych faktorantom. Rozwiązanie to nie byłoby możliwe bez nowoczesnych technologii, które pozwalają na rzetelną i błyskawiczną weryfikację wniosków, z ograniczeniem do minimum czynnika ludzkiego.

Warto przy tym zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny – istotny dla niejednego nowoczesnego przedsiębiorstwa. W faktoringu online rezygnujemy w zasadzie całkowicie w biurokracji – nie drukujemy faktur, które chcemy przekazać, nie wypełniamy papierowych wniosków. Ekologicznie i wygodnie.

Zalety faktoringu online

Jedną z największych zalet faktoringu online jest czas trwania całej procedury. Wystarczy przesłać skan lub zdjęcie faktury. Usługa kontaktuje się z odbiorcą, a następnie pieniądze trafiają na konto faktoranta. Po stronie faktora pozostaje wyegzekwowanie płatności w terminie określonym na fakturze.

ING Finansowanie Faktur oferuje swoim klientom finansowanie pierwszej faktury za 0 zł. Do tego nie wprowadza limitów dokumentów – z usługi można skorzystać już w zakresie jednej faktury. Firmy regularnie korzystające z faktoringu online mogą liczyć na rabaty do 30%.

Faktoring online to usługa skierowana w głównej wierze do małych podmiotów. Wymagania są dla nich znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu stawiano dużym „graczom”. W wielu przypadkach umowę faktoringową można zawrzeć już od 6 miesięcy po zarejestrowaniu działalności gospodarczej! Rozwiązanie to odróżnia faktoring od kredytu czy pożyczki – usług finansowych, które po pierwsze są droższe, a po drugie – nie tak łatwo je uzyskać. Usługa finansowania faktur kierowana jest nawet do freelancerów.

Czytaj także