Split payment — od jakiej kwoty obowiązuje i kto musi płacić?
Zobacz, od jakiej kwoty obowiązuje split payment. Dowiedz się, jak wystawić fakturę split payment zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Poznaj ofertę Finansowania Faktur, zarejestruj się i sprawdź usługę
Zaloguj się do Mojego ING i aktywuj usługę
Zaloguj się, wybierz Wnioski –
Nowy wniosek - Aktywuj usługę ING Finansowanie Faktur
Dowiedz się, jak obliczyć koszty uzyskania przychodu w swojej firmie
Każdy wydatek w firmie może zmniejszyć podstawę opodatkowania, dzięki czemu przedsiębiorca może zaoszczędzić. Dlatego sprawdź, czym dokładnie są koszty uzyskania przychodu oraz w jaki sposób należy obliczać je zgodnie z prawem podatkowym.
W bilansie finansowym każdej firmy znajdziemy tabelę z przychodami oraz poniesionymi w ramach działalności kosztami, dzięki którym przedsiębiorca jest w stanie odnosić korzyść z prowadzonego przez siebie biznesu. Kluczowym aspektem pozostaje jednak kwestia prawidłowego rozliczenia wydatków, dzięki czemu można zachować w portfelu dodatkowe fundusze. O czym dokładnie mowa? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Zakładając własny biznes ostatnią rzeczą, o jakiej myślimy jest to, jak wiele będzie nas kosztować. Mowa nie tylko o dużej liczbie wyrzeczeń, energii czy stresu, ale przede wszystkim o kwestiach finansowych. Dla wielu osób rozpoczęcie pracy na własny rachunek jest spełnieniem marzeń oraz szansą na realizację zawodowych planów, ale w rzeczywistości oprócz niewątpliwych zalet prowadzenia firmy, należy liczyć się z tym, że nie jest to droga usłana różami. Przedsiębiorcy muszą nie tylko dbać o interesy, ale także zarządzać finansami i w odpowiedni sposób ewidencjonować swoje wpływy oraz wspomniane już koszty uzyskania przychodu działalność gospodarcza.
W pierwszej kolejności należy określić, co to są koszty uzyskania przychodu i jak pojęcie to rozumie polski ustawodawca. Najprościej tłumacząc, koszty uzyskania przychodu to – zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W praktyce więc koszt uzyskania przychodu mogą stanowić wszelkie wydane w ramach prowadzonej firmy środki finansowe, dzięki którym możliwe było pomnożenie zarobków przedsiębiorstwa. Prawodawca nie określa dokładnie, jakie wydatki mogą zostać zakwalifikowane na poczet kosztów uzyskania przychodu, a więc do każdej sytuacji należy podchodzić indywidualnie. W razie wątpliwości można złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek o indywidualną interpretację podatkową, która jest wiążąca. Analogicznie koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów to przede wszystkim wydatki, które w żaden sposób nie przyczyniły się do tego, że przedsiębiorca mógł uzyskać przychód.
W artykule 23 ustawy o PIT znajdziemy szczegółowe uregulowania dotyczące tego, jakich wydatków nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.Katalog ten zawiera kilkadziesiąt bardzo konkretnych przypadków, w których dany wydatek nie będzie mógł zmniejszyć podstawy opodatkowania. Są to między innymi:
Co ważne, jeśli uwzględnimy je jako koszt uzyskania przychodu, w przypadku kontroli organów skarbowych należy liczyć się z tym, że zostanie to podważone.Wówczas przedsiębiorca będzie zobligowany do zapłacenia zaległego podatku wraz z odsetkami naliczonymi od dnia zaewidencjonowania tego kosztu, a w szczególnych sytuacjach grożą mu nawet konsekwencje karno-skarbowe lub nawet karne. Warto dodać, że tona podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia związku pomiędzy poniesionymi kosztami a uzyskanym przychodem.
Istnieje szereg wydatków, które można zaliczyć do kosztów w niemal wszystkich branżach. Z całą pewnością wydatkiem takim będzie:
Odpowiednie obliczenie kosztów pozwala na ustalenie dochodu, od którego następnie naliczany jest podatek. Jak obliczyć koszty uzyskania przychodu?Koszty uzyskania przychodu oblicza się sumując wartości z wszystkich, które dotyczą – w zależności od okresu opodatkowania – danego miesiąca, kwartału, półrocza lub całego roku podatkowego.
W celu odliczenia kosztów należy posiadać stosowne faktury, które potwierdzają poniesione przez przedsiębiorcę wydatki za dany zakup.Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu?Najważniejsze jest to, aby były one wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi i stanowiły koszt mogący pomniejszyć podatek. Następnie zestawia się ze sobą tabelę przychodów oraz rozchodów, uwzględnia kwotę wolną od podatku oraz wszelkie zobowiązania uiszczane do ZUS i w ten sposób oblicza dochód, który należy opodatkować. Wiele zależy tutaj od tego czy podatnik wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych (17%) czy podatek liniowy (19%).
Wielu przedsiębiorców ma wątpliwości, czy kwotę wpłaconą tytułem zaliczki można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe,ale dopiero po spełnieniu należnego świadczenia, ponieważ w przeciwnym razie stanowi ona zaledwie część całej należności. Dopiero po opłaceniu całości wydatek taki może zostać zaksięgowany, jako koszt zmniejszający podstawę opodatkowania.
Szczegóły w tym zakresie określono w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.Zgodnie z tymi przepisami,koszty firmowe mogą być potwierdzone za pomocą faktury, faktury VAT RR, rachunku lub dokumentu celnego.Ponadto możliwe jest uwzględnienie innych dowodów, dzięki którym można stwierdzić fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem. W ewidencji mogą znaleźć się także wszelkie dokumenty związane z tzw. korektą kosztów.
Aby dokumenty mogły stanowić podstawę zapisu w KPiR, muszą być oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.W niektórych przypadkach, określonych w ustawie, przedsiębiorca może samodzielnie stworzyć dokument potwierdzający dany koszt.W takich okolicznościach konieczne jest jednak użycie dowodów wewnętrznych, które posiadają datę i podpis osób, które dokonały wydatku, określają liczbę, cenę oraz wartość towaru lub wskazują na przedmiot operacji gospodarczej.
Usługa ING Finansowanie Faktur (Mikrofaktoring) została uznana najlepszym zdalnym produktem faktoringowym w Europie w 2024 r. podczas corocznej gali WOA.digital. Uznanie kapituły konkursu zyskały wygodne procesy rejestracji i zlecania faktur do finansowania, wniosek online wraz z szybką, zautomatyzowaną decyzją oraz szeroki zakres funkcjonalności dostępnych w aplikacji. Dodatkowo integracja ING
Podczas corocznej konferencji CEE SME Banking Club ING Finansowanie Faktur zostało uznane za najlepszy digital faktoring dostępny na rynku Europy środkowo-wschodniej, adresujący potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.
Atrakcyjny limit finansowania, rabat do 30% za regularne korzystanie, finansowanie faktur wystawionych zarówno w PLN, jak i w EUR – to tylko niektóre zalety nowoczesnego faktoringu dla małych firm. Sprawdź, kto może skorzystać z tej usługi i jakie są limity finansowania. Na czym polega faktoring dla małych firm Faktoring dla małych
W dobie powszechnej globalizacji polskie firmy – także te najmniejsze – coraz chętniej otwierają się na dokumentowanie transakcji w walucie europejskiej. W zachowaniu płynności finansowej pomoże im finansowanie faktur w euro. Na czym polega taka usługa i jakie korzyści dane mikroprzedsiębiorcom? Otwarcie na euro to koniec pewnej ery Euro jest bardzo wygodą
Zamów kontakt, a wkrótce do Ciebie oddzwonimy.
Poznaj ofertę Finansowania Faktur, zarejestruj się i sprawdź usługę
Zaloguj się do Mojego ING i aktywuj usługę
Korzystasz z ING Business? Zaloguj się, wybierz Wnioski – Nowy wniosek - Aktywuj usługę ING Finansowanie Faktur
Wyślij nam fakturę do sfinansowania, a my przedstawimy Ci dedykowaną ofertę.