Kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń, czyli pożyczka dla nowych firm?

Kredyt bez zabezpieczeń dla nowych firm - sprawdź, jakie masz możliwości i na co możesz przeznaczyć pożyczkę dla nowych firm.

Kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń, czyli pożyczka dla nowych firm?

Rozkręcenie własnej działalności wymaga czasu, zapału i… pieniędzy. Z tym ostatnim nierzadko mamy największy problem, ponieważ nowe przedsiębiorstwa, które nie mają zdolności kredytowej, mogą być niewiarygodne dla wielu banków. Jedynym z rozwiązań są kredyty dla nowych firm bez zabezpieczeń, ale nie tylko. Sprawdź, z czego jeszcze możesz skorzystać.

Każdego dnia powstaje około 1 000 nowych firm. Tylko w październiku 2021 roku prawie 30 000 podmiotów zostało zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli w CEIDG. To oznacza, że duża grupa osób codziennie decyduje się na odważny krok, jakim jest założenie własnej działalności. Aby jednak firma miała szansę sprawnie funkcjonować i stanowić konkurencję na rynku, musi mieć zapewnione środki. Pytanie jednak, skąd je wziąć już pierwszego dnia po rozpoczęciu działalności?

Kredyt dla nowej firmy

Niewiele banków daje możliwość wzięcia kredytu nowo otwartym firmom. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej oraz dokumentu potwierdzającego płynność finansową, składają się na zjawisko, jakim jest brak zdolności kredytowej. Ta z kolei stanowi pewien filar zabezpieczenia dla banku, które daje mu zielone światło do wydania pozytywnej decyzji i wypłacenia pieniędzy.

Banki, które nie mają pewności, że przedsiębiorca w terminie spłaci zaciągnięte zobowiązanie, często wymagają przedstawienia jakiegokolwiek zabezpieczenia. Często jest nim weksel in blanco, poręczenie cywilne czy zabezpieczenie majątkowe, np. zastaw na nieruchomości. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą otrzymać duży kredyt, a otrzymane środki przeznaczyć na zakup sprzętu, materiałów czy działania marketingowe.

Innym rozwiązaniem, są kredyty dla młodych firm, zwanychpożyczkami na start. Jak sama nazwa wskazuje, często mogą one zostać udzielone nawet pierwszego dnia istnienia działalności. Wystarczy, że posiadasz konto firmowe, masz zarejestrowaną firmę oraz rozliczasz się z urzędem skarbowym w sposób, jaki został określony przez pożyczkodawcę.

Kredyt dla nowo otwartych firm — na co przeznaczyć otrzymane środki?

Kredyt na start najczęściej możesz przeznaczyć na dowolny cel, który jest związany z prowadzeniem własnej działalności. Dzięki finansom uzyskanym w ten sposób pokryjesz:

 • bieżące koszty prowadzenia działalności,
 • koszt zakupu komputerów czy telefonów,
 • koszt zakupu maszyn, oprogramowania czy licencji,
 • koszt surowców oraz półproduktów potrzebnych do prowadzenia działalności,
 • zakup nieruchomości lub adaptację pomieszczenia, w którym prowadzisz firmę.

Pożyczka dla nowych firm — wymagania

Kredyt dla młodych przedsiębiorców — kobieta i mężczyzna zawierają umowę

Chociaż często można natknąć się na oferty kredytu dla nowych firm, to niestety większość i tak dotyczy przedsiębiorstw prowadzonych przez określony, minimalny czas. Jak długi? Wiele banków uważa, że rok to wystarczający okres, ale w niektórych przypadkach można skorzystać z ofert skierowanych do przedsiębiorców, prowadzących firmę „jedynie” od 6 miesięcy.

Przykładem takiej oferty może byćPożyczka dla firm ING>. Skorzystać może z niej każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą od minimum 6 miesięcy (lub 12, jeśli pożyczka udzielana jest bez zabezpieczenia), a dodatkowo prowadzi konto firmowe w banku przez minimum pół roku. Oprócz tego firma powinnamieć jedną z poniższych form prawnych:

 • osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą indywidualnie,
 • spółka cywilna osób fizycznych,
 • spółka jawna osób fizycznych,
 • spółka partnerska osób fizycznych,

orazrozliczać się z Urzędem Skarbowym w formie:

 • karty podatkowej,
 • podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych,
 • podatkowej książki przychodów i rozchodów.

Pamiętaj, że oferta kredytów na start może być mocno zróżnicowana w zależności od konkretnego banku. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, jako firma możesz skorzystać z jednej z poniższych opcji:

 • Limit kredytowy w rachunku bieżącym — ciekawe rozwiązanie, które okaże się przydatne w podbramkowej sytuacji, gdy na koncie nie będziesz miał wystarczającej ilości środków. Dzięki temu, że każda wpłata na konto przekazywana jest w pierwszej kolejności na spłatę limitu, możesz z niego korzystać wielokrotnie.
 • Kredyt obrotowy — najprostszy kredyt, który pozwoli Ci pokryć koszty bieżącej działalności firmy.
 • Kredyt inwestycyjny — środki otrzymane z kredytu możesz przeznaczyć jedynie na zrealizowanie konkretnej inwestycji.
 • Linia kredytowa — prowadzona jest na oddzielnym rachunku bankowym, w odróżnieniu od limitu, linia nie zostaje automatycznie spłacana.

Kredyt na nową firmę — potrzebne dokumenty

Lista potrzebnych dokumentów może różnić się między sobą w zależności od indywidualnych wymagań stawianych przez bank. Najczęściej jednak kredytodawca oprócz wniosku kredytowego, wymaga przedstawienia trzech typów dokumentów: identyfikacyjnych, finansowych oraz dodatkowych, które nie zawsze będą przydatne.

 1. Dokumenty identyfikacyjne— wśród nich znajduje się potwierdzenie o nadaniu numeru NIP czy też dowód osobisty w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.
 2. Dokumenty finansowe— lista potrzebnych dokumentów będzie różnić się w zależności od wybranego sposobu rozliczenia.
  • Dla Książki Przychodów i Rozchodów:PIT-36/36L lub KPiR z rozliczonymi stanami magazynowymi za rok ubiegły oraz KPiR za zakończone miesiące bieżącego roku.
  • Dla ryczałtu: PIT-28, karty ewidencji przychodów za wszystkie miesiące roku bieżącego roku, oświadczenie o wysokości kosztów działalności gospodarczej.
  • Dla Karty Podatkowej: decyzja o wymiarze podatku, oświadczenie o wysokości przychodów, kosztów działalności gospodarczej.
 3. Dodatkowe dokumentynp. wyciąg bankowy za określony czas, zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS i US czy też umowa majątkowa małżeńska w formie aktu notarialnego.

Kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń — na czym polega?

Pożyczki dla nowych firm bez BIK — płytki z literami tworzące słowo: kredyt.

Kredyt dla firm bez zabezpieczeń udzielany jest niezwykle rzadko. Najczęściej ma on postać pożyczki wypłacanej przez firmę pożyczkową, zwaną też parabankiem po spełnieniu kilku, uproszczonych formalności. Niektóre banki udzielają również kredytów bez zabezpieczeń pod warunkiem, że klient składający wniosek, może pochwalić się długim stażem prowadzenia firmy oraz na co dzień korzysta z produktów danego banku (np. prowadzi konto firmowe).

Otrzymane środki w ramach kredytu bez zabezpieczeń możesz spożytkować na dowolnie wybrany cel związany z prowadzeniem działalności. Niestety kredyty bez zabezpieczeń, a w szczególności pożyczki, udzielane są na niewielkie kwoty i mogą być wysoko oprocentowane. Dodatkowo czas obowiązywania umowy jest krótki, dlatego zobowiązanie będziesz musiał spłacić w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy.

Kredyt dla firm bez BIK i zabezpieczeń

Niektóre parabanki oferują pożyczki dla firm bez sprawdzania ich wiarygodności w Bazie Informacji Kredytowej, zwanej w skrócie BIK. Dzięki temu, firmy, które w przeszłości miały przykre sytuacje związane z płynnością finansową, co skutkowało złym wpisem do bazy, mogą liczyć na jakiekolwiek finansowanie. Negatywna historia przekreśliłaby ich szansę na otrzymanie kredytu w banku.

Co ciekawe, większość pożyczkodawców, która udziela kredytu na działalność bez BIK, nie wymaga też innych zaświadczeń np. tych wystawianych przez Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Właśnie dlatego proces wnioskowania o pożyczkę jest bardzo szybki, podobnie jak czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Kredyt dla nowych firm — podsumowanie

Przedsiębiorca, który zaczyna swoją przygodę z własną firmą, potrzebuje środków na rozkręcenie biznesu. Oczywiście może on skorzystać z pomocy rodziny czy też ze świadczeń np. dotacji wypłacanej osobom bezrobotnym, ale niestety nie zawsze powyższe rozwiązania mają szansę na powodzenie. Właśnie dlatego spora część przedsiębiorców sięga po kredyty i pożyczki, które mogą zapewnić im szybki start.

Otrzymanie finansowania na szczęście nie jest wcale takie trudne. Wystarczy spełnić kilka formalności i złożyć wniosek o finansowanie. Kredytodawcy, coraz śmielej opuszczają pułap minimalnego okresu prowadzenia działalności, który jest niezbędny do otrzymania kredytu. Pamiętaj jednak o tym, że chcąc skorzystać z kredytu udzielonego przez bank, a nie instytucję pożyczkową, musisz przedstawić dokument, który będzie dowodem wysokości pozyskiwanych dochodów.

Zanim złożysz wniosek kredytowy, pamiętaj o jednej bardzo ważnej zasadzie. Spłata pożyczki na start, tak jak i każdego innego kredytu jest obowiązkowa, niezależnie od tego, czy Twój biznes wypali, czy też nie. Co miesiąc musisz więc znaleźć środki na pokrycie raty i nie dopuścić do tego, aby wpaść w spiralę zadłużania.

Czytaj także