Split payment — od jakiej kwoty obowiązuje i kto musi płacić?
Zobacz, od jakiej kwoty obowiązuje split payment. Dowiedz się, jak wystawić fakturę split payment zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Kredyt bez zabezpieczeń dla nowych firm - sprawdź, jakie masz możliwości i na co możesz przeznaczyć pożyczkę dla nowych firm.
Rozkręcenie własnej działalności wymaga czasu, zapału i… pieniędzy. Z tym ostatnim nierzadko mamy największy problem, ponieważ nowe przedsiębiorstwa, które nie mają zdolności kredytowej, mogą być niewiarygodne dla wielu banków. Jedynym z rozwiązań są kredyty dla nowych firm bez zabezpieczeń, ale nie tylko. Sprawdź, z czego jeszcze możesz skorzystać.
Każdego dnia powstaje około 1 000 nowych firm. Tylko w październiku 2021 roku prawie 30 000 podmiotów zostało zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli w CEIDG. To oznacza, że duża grupa osób codziennie decyduje się na odważny krok, jakim jest założenie własnej działalności. Aby jednak firma miała szansę sprawnie funkcjonować i stanowić konkurencję na rynku, musi mieć zapewnione środki. Pytanie jednak, skąd je wziąć już pierwszego dnia po rozpoczęciu działalności?
Niewiele banków daje możliwość wzięcia kredytu nowo otwartym firmom. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej oraz dokumentu potwierdzającego płynność finansową, składają się na zjawisko, jakim jest brak zdolności kredytowej. Ta z kolei stanowi pewien filar zabezpieczenia dla banku, które daje mu zielone światło do wydania pozytywnej decyzji i wypłacenia pieniędzy.
Banki, które nie mają pewności, że przedsiębiorca w terminie spłaci zaciągnięte zobowiązanie, często wymagają przedstawienia jakiegokolwiek zabezpieczenia. Często jest nim weksel in blanco, poręczenie cywilne czy zabezpieczenie majątkowe, np. zastaw na nieruchomości. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą otrzymać duży kredyt, a otrzymane środki przeznaczyć na zakup sprzętu, materiałów czy działania marketingowe.
Innym rozwiązaniem, są kredyty dla młodych firm, zwanychpożyczkami na start. Jak sama nazwa wskazuje, często mogą one zostać udzielone nawet pierwszego dnia istnienia działalności. Wystarczy, że posiadasz konto firmowe, masz zarejestrowaną firmę oraz rozliczasz się z urzędem skarbowym w sposób, jaki został określony przez pożyczkodawcę.
Kredyt na start najczęściej możesz przeznaczyć na dowolny cel, który jest związany z prowadzeniem własnej działalności. Dzięki finansom uzyskanym w ten sposób pokryjesz:
Chociaż często można natknąć się na oferty kredytu dla nowych firm, to niestety większość i tak dotyczy przedsiębiorstw prowadzonych przez określony, minimalny czas. Jak długi? Wiele banków uważa, że rok to wystarczający okres, ale w niektórych przypadkach można skorzystać z ofert skierowanych do przedsiębiorców, prowadzących firmę „jedynie” od 6 miesięcy.
Przykładem takiej oferty może byćPożyczka dla firm ING>. Skorzystać może z niej każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą od minimum 6 miesięcy (lub 12, jeśli pożyczka udzielana jest bez zabezpieczenia), a dodatkowo prowadzi konto firmowe w banku przez minimum pół roku. Oprócz tego firma powinnamieć jedną z poniższych form prawnych:
orazrozliczać się z Urzędem Skarbowym w formie:
Pamiętaj, że oferta kredytów na start może być mocno zróżnicowana w zależności od konkretnego banku. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, jako firma możesz skorzystać z jednej z poniższych opcji:
Lista potrzebnych dokumentów może różnić się między sobą w zależności od indywidualnych wymagań stawianych przez bank. Najczęściej jednak kredytodawca oprócz wniosku kredytowego, wymaga przedstawienia trzech typów dokumentów: identyfikacyjnych, finansowych oraz dodatkowych, które nie zawsze będą przydatne.
Kredyt dla firm bez zabezpieczeń udzielany jest niezwykle rzadko. Najczęściej ma on postać pożyczki wypłacanej przez firmę pożyczkową, zwaną też parabankiem po spełnieniu kilku, uproszczonych formalności. Niektóre banki udzielają również kredytów bez zabezpieczeń pod warunkiem, że klient składający wniosek, może pochwalić się długim stażem prowadzenia firmy oraz na co dzień korzysta z produktów danego banku (np. prowadzi konto firmowe).
Otrzymane środki w ramach kredytu bez zabezpieczeń możesz spożytkować na dowolnie wybrany cel związany z prowadzeniem działalności. Niestety kredyty bez zabezpieczeń, a w szczególności pożyczki, udzielane są na niewielkie kwoty i mogą być wysoko oprocentowane. Dodatkowo czas obowiązywania umowy jest krótki, dlatego zobowiązanie będziesz musiał spłacić w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy.
Niektóre parabanki oferują pożyczki dla firm bez sprawdzania ich wiarygodności w Bazie Informacji Kredytowej, zwanej w skrócie BIK. Dzięki temu, firmy, które w przeszłości miały przykre sytuacje związane z płynnością finansową, co skutkowało złym wpisem do bazy, mogą liczyć na jakiekolwiek finansowanie. Negatywna historia przekreśliłaby ich szansę na otrzymanie kredytu w banku.
Co ciekawe, większość pożyczkodawców, która udziela kredytu na działalność bez BIK, nie wymaga też innych zaświadczeń np. tych wystawianych przez Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Właśnie dlatego proces wnioskowania o pożyczkę jest bardzo szybki, podobnie jak czas oczekiwania na decyzję kredytową.
Przedsiębiorca, który zaczyna swoją przygodę z własną firmą, potrzebuje środków na rozkręcenie biznesu. Oczywiście może on skorzystać z pomocy rodziny czy też ze świadczeń np. dotacji wypłacanej osobom bezrobotnym, ale niestety nie zawsze powyższe rozwiązania mają szansę na powodzenie. Właśnie dlatego spora część przedsiębiorców sięga po kredyty i pożyczki, które mogą zapewnić im szybki start.
Otrzymanie finansowania na szczęście nie jest wcale takie trudne. Wystarczy spełnić kilka formalności i złożyć wniosek o finansowanie. Kredytodawcy, coraz śmielej opuszczają pułap minimalnego okresu prowadzenia działalności, który jest niezbędny do otrzymania kredytu. Pamiętaj jednak o tym, że chcąc skorzystać z kredytu udzielonego przez bank, a nie instytucję pożyczkową, musisz przedstawić dokument, który będzie dowodem wysokości pozyskiwanych dochodów.
Zanim złożysz wniosek kredytowy, pamiętaj o jednej bardzo ważnej zasadzie. Spłata pożyczki na start, tak jak i każdego innego kredytu jest obowiązkowa, niezależnie od tego, czy Twój biznes wypali, czy też nie. Co miesiąc musisz więc znaleźć środki na pokrycie raty i nie dopuścić do tego, aby wpaść w spiralę zadłużania.
Podczas corocznej konferencji CEE SME Banking Club ING Finansowanie Faktur zostało uznane za najlepszy digital faktoring dostępny na rynku Europy środkowo-wschodniej, adresujący potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.
Atrakcyjne limity finansowania, rabaty do 30% za regularne korzystanie, pierwsza faktura za darmo, usługa obejmująca dokumenty zarówno w PLN, jak i w EUR – to niektóre zalety nowoczesnego faktoringu dla małych firm. Sprawdź, kto może skorzystać z tej usługi i jakie są limity finansowania. Na czym polega faktoring dla małych firm
W dobie powszechnej globalizacji polskie firmy – także te najmniejsze – coraz chętniej otwierają się na dokumentowanie transakcji w walucie europejskiej. W zachowaniu płynności finansowej pomoże im finansowanie faktur w euro. Na czym polega taka usługa i jakie korzyści dane mikroprzedsiębiorcom? Otwarcie na euro to koniec pewnej ery Euro jest bardzo wygodą
Udzielenie tzw. kredytu kupieckiego to w wielu branżach warunek rozpoczęcia współpracy. Jednak długie oczekiwanie na płatności od kontrahentów może wpłynąć negatywnie na płynność finansową przedsiębiorcy. Rozwiązaniem okaże się finansowanie faktur na dobrych warunkach. Finansowanie faktur, czyli faktoring dla firm Faktoring to rozwiązanie, które od lat dobrze znają i z którego
Zamów kontakt, a wkrótce do Ciebie oddzwonimy.
Poznaj ofertę Finansowania Faktur, zarejestruj się i sprawdź usługę
Zaloguj się do Mojego ING i aktywuj usługę
Wyślij nam fakturę do sfinansowania, a my przedstawimy Ci dedykowaną ofertę.