Kwota wolna od podatku — ile wyniesie w 2022 roku?

Kwota wolna od podatku — ile wyniesie w 2022 roku?

Kwota wolna od podatku — ile wyniesie w 2022 roku?

Od stycznia 2022 roku, polskich podatników zaczną obowiązywać nowe przepisy. Kluczową zmianą ma być podwyżka kwoty wolnej od podatku. Już niedługo wzrośnie ona z 8 000 do 30 000 zł. Sprawdź, kto może skorzystać z kwoty wolnej o podatku i co warto na ten temat wiedzieć.

Kwota wolna od podatku dotyczy osób fizycznych oraz prawnych, które rozliczają się z fiskusem, składając deklarację PIT-36 i PIT-37. W 2021 roku kwota zwolniona z obowiązku podatkowego wynosiła 8 000 zł i malała wraz ze wzrostem zarobków. Polski Ład wprowadził jednak w tym zakresie wiele zmian, modyfikując przy tym również kwotę graniczną tzw. pierwszego progu podatkowego.

Co to jest kwota wolna od podatku?

Wiele słyszy się o zmianach, które czekają podatników w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu. Jeśli jednak chcemy zrozumieć, czego dokładnie będą one dotyczyć, warto wyjaśnić, co dla przeciętnego podatnika oznacza kwota wolna od podatku.

Kwota wolna od podatku dochodowego to nic innego jak określona wartość osiągniętego dochodu, od którego nie trzeba płacić podatku od osób fizycznych. Mówiąc prościej — jeśli zarobimy tyle, ile aktualnie wynosi kwota wolna od podatku (lub mniej), to oprócz obowiązku złożenia rocznej deklaracji PIT, nie będziemy zobowiązani opłacać podatku dochodowego. Co więcej, zapłacone do tej pory zaliczki zostaną nam po prostu zwrócone. 

Kwota wolna od podatku dotyczy też osób, które zarabiają więcej niż ustalona wartość. Jednak jak już wspominaliśmy, zmniejsza się ona wraz ze wzrostem dochodów. Właśnie dlatego mówimy o tzw. prograch podatkowych.

Kwota wolna od podatku a Polski Ład

W związku z wprowadzeniem programu Polski Ład (zwany też Nowym Ładem), rząd zdecydował o podniesieniu kwoty wolnej od podatku z 8 000 zł na 30 000 zł. Takie posunięcie ma sprawić, że obowiązkowa danina w dużym stopniu nie obciąży domowego budżetu osób o niskich i średnich dochodach. Warto pamiętać jednak o tym, że wraz z podniesieniem kwoty wolnej od podatku, zmianie ulegnie również kwota zmniejszająca należność podatkową.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Tabela przedstawiająca wartość podatku w zależności od dochodu

Od 2019 roku podatnicy płacą podatek w wysokości 17 proc. Osoby, które wchodzą w wyższy próg podatkowy płacą 32% podatku. Od 2022 roku wysokość progu podatkowego również ulegnie zmianie i zostanie podniesiona z 85 tys. (w 2021 roku) do 120 tys. zł.

Komu przysługuje kwota wolna od podatku?

Kwoty wolne od podatku — mężczyzna rozlicza zeznanie podatkowe przy użyciu laptopa

Co ciekawe, kwota wolna od podatku nie przysługuje wszystkim mieszkańcom Polski.Ulga podatkowa dotyczy jedynie podatników, którzy rozliczają się według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej, w której występują dwa wspomniane wcześniej progi. Z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać tylko te osoby, które składają deklaracje podatkowe PIT-36 lub PIT-37.

Kwota wolna od podatku w Polsce na przestrzeni lat

Prawdziwą, podatkową rewolucję możemy obserwować dopiero od września 2017 roku. Wtedy to rząd postanowił zwiększyć próg podatkowy dla osób o najniższych dochodach. Dzięki temu już od stycznia 2018 roku, kwota zwiększyła się z 6,6 tys. zł do 8 tys. złotych. Wcześniej wartości te znajdowały się mniej więcej na stałym poziomie.

Tabela przedstawiająca wartość kwoty wolnej od podatku zmieniającą się w latach 2002-2021

Kwota wolna od podatku a wspólne rozliczenie z małżonkiem

Polski Ład wprowadził również rozwiązania finansowe dla rodzin. Jaka jest kwota wolna od podatku w przypadku małżeństw?Para, która wspólnie się rozlicza, może skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 000 zł. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie korzystne w przypadku rodzin, w których jedna osoba zarabia niewiele, a druga wpisuje się w drugi próg podatkowy.

Para, która wspólnie się rozlicza, może skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 000 zł.W takiej sytuacji należy podsumować dochody małżonków, podzielić je na pół i dopiero wtedy wyliczyć wysokość należnego podatku dochodowego. 

Kwota wolna od podatku na świecie

Ile wynosi kwota wolna od podatku w innych krajach? Polska wbrew pozorom wcale nie przoduje w rankingach na największą ulgę podatkową. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w innych krajach Unii Europejskiej. Chcąc ujednolicić wartości, wszystkie kwoty zostały podane w euro.

  • Cypr - 19 500 euro,
  • Hiszpania - 17 707 euro,
  • Malta - 11 900 euro,
  • Niemcy - 8130 euro,
  • Czechy - 6 464 euro,
  • Grecja - 5 000 euro,
  • Włochy 4 800 euro,
  • Szwecja - 2023 euro,
  • Rumunia - 653 euro.

Gdzie znalazłaby się Polska? W 2021 roku kwota wolna od podatku w naszym kraju wynosi ponad 1700 euro. Co ciekawe, na Węgrzech i w Bułgarii w ogóle nie funkcjonuje kwota wolna od podatku.

Czytaj także